Shindo® on registreeritud kaubamärk, mille kasutamist reguleerib Eesti Shindo Ühing. Shindo® meetodi looja on jaapanlanna Kazuko Kuratomi.


Shindo kätkeb endas erilisi teraapilise toimega massaaži, venitus- ja lõõgastusharjutusi. 

Shindod (s.h Jomon, Sonkyo) ja Ki-shiatsut praktiseeritakse põrandal mati peal. Selga sobivad mugavad, vaba liikumist võimaldavad riided, eelistatud on pika säärega püksid, pikkade varrukatega särk ja sokid. Shindo varbamassaaži jaoks on vajalikud varvassokid.

Shindo süsteemi kuuluvad meridiaanide venitusedJomoni ja Sonkyo venitusharjutuste seeriad ja Jomon-Shindo kombineeritud asendid. Shindo süsteemi kuuluvad harjutused mõjutavad inimest tervikuna, kuigi võivad esmalt paista lihtsalt füüsiliste harjutuste komplektina.

Shindo, Jomoni ja Sonkyo massaaž eeldab vastuvõtjalt kaasa töötamist, teadlikku väljahingamist ja valmisolekut oma pingekolletest läbiminekuks. Isikliku vastutuse osa shindo massaaži vastuvõtmisel määrab tulemust olulisel määral.

Ki-shiatsu on Jaapani päritolu kogu keha teraapia, mis on välja arenenud Shizuto Masunaga zen shiatsust. Seansi alguses tehakse kõhudiagnostika, millest selgub siseorganite tööd mõjutavate energiameridiaanide seisund. Meridiaan võib olla üle- või alatoonuses, mõlemal juhul on organismi tasakaal häiritud. Teraapia käigus mõjutatakse õrnade sõrmevajutuste ja kergete sõrmevenituste abil energiavoogu meridiaanides peas, kaelal, kätel, jalgadel ja seljal, tuues süsteemi rohkem tasakaalu ja andes organismile tervendava impulsi. Ki-shiatsu on leebe ja tõhusalt lõõgastav.

Ki-shiatsu, EFT  ja Shindo süsteemi kuuluv Küünenahameetod (ka tikumeetod) on eelkõige energeetilise toimega teraapiad. Küünenahameetodi nimetus eesti keeles on ehk pisut eksitav, inglise keeles on see toothpick method. Kuigi nimi viitaks justkui torkimisele, on see oma olemuselt leebe, ent tõhus tervendustehnika. Küünenahameetodist on saadud abi krooniliste valude, põletike, luumurdude, halvatuse tagajärjegede leevendamise ja teiste tervisehäirete korral.

Küünenahameetodit rakendatakse katmata nahal (sõrmed, varbad, kõrvad, valutava piirkonna kohal),  vajadusel saab seda teha ka läbi riiete.

Kui tunned, et Sinu elus on korraga saanud kõike liiga palju ja Sa ei suuda sissetuleva infovoo ja emotsionaalse turmtulega enam toime tulla, võib abi olla Shindost, Ki-shiatsust, EFTst ja/või Küünenahameetodist, et tasakaalustada ja toetada närvisüsteemi.


Kõikide teraapiate tulemuslikkus oleneb eelkõige vastuvõtja eelhäälestusest. Tervenemise aluseks on soov terveneda ja usaldus oma keha vastu.

Vastupanu tervenemisele on meie loomulik ja küllaltki sage reaktsioon, sellegi teadvustamine on esimene samm paranemise teel. EFT meetodi abil on võimalik vähendada ennastkahjustavaid mustreid ja võtta maha vastupanu tervenemisele.

EFT ehk energiapsühholoogia seanss eeldab aktiivset koostööd. Seansi eesmärgiks on toetada allasurutud emotsioonide kogemist ja nende vabastamist. See protsess võib olla paras väljakutse, iseäranis kui tegemist on traumaatiliste või lihtsalt valulike kogemustega, mida on aastaid proovitud maha suruda. Seansi edukus sõltub usalduslikust kontaktist ja valmisolekust emotsionaalset koormat kergendada. Seansi ajal istutakse toolil, koputatakse sõrmedega kindlatel energiameridiaanide punktidel ja kasutatakse abistavaid lauseid, mis aitavad kontakti saada ka mõtete tasandiga. Koputamise teraapia on tõhus ja kiire vahend närvisüsteemi tasakaalustamiseks ja toetavate mõttemustrite omandamiseks.